Umiejętnie dobierając rodzaj i odmianę styropianu można nim zaizolować dom od fundamentów po dach. Styropian jest materiałem samogasnącym (tylko taka odmiana jest stosowana w budownictwie).

Styropian jest najbardziej znanym i powszechnie stosowanym materiałem do wszelakiego rodzaju ociepleń ze względu nie tylko na skuteczność, ale i na cenę. Ciepło zimą i przyjemny chłód podczas upalnego lata do tego niskie koszty ogrzewania albo klimatyzacji - to marzenie właściciela domu. Prawidłowo wykonana termodernizacja z zastosowaniem dobrej klasy styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja, która szybko się zwraca. Producenci dostarczają na rynek różnego rodzaju styropiany. Najistotniejszy jest jego właściwy wybór. Przy zakupie styropianu zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, zastosowanie oraz jakość. Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli (lambda), która w przypadku tego najpopularniejszego izolatora mieści się w przedziale od 0,031 do 0,044 W/(mk). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy, więc kierować się samą grubością izolatora. Niewielka, wydawałoby się różnica wartości lambdy, może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów np. 15 cm warstwa styropianu o lepszym współczynniku lambda 0,031 ma większą izolacyjność niż np. płyty grubości 20 cm i współczynniku lambda 0,044. Warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła (lambda).

Styropian biały - służy m.in do ocieplania ścian, podłóg, stropów wewnętrznych ścian działowych, wypełniania przestrzeni między krokwiami.

Występuje najczęściej w postaci płyt styropianowych o różnych wymiarach. Biały styropian najczęściej wybierany jest, ponieważ gwarantuje optymalne warunki ocieplenia przy mniejszych wydatkach. Do styropianu pasują wszystkie produkty budowlane. Styropian jest również całkowicie bezpieczny dla człowieka. Nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, kupujemy nawet żywność na styropianowych tackach. Podczas aplikacji styropianu nie trzeba nosić maski, rękawic ani stosować żadnych specjalnych środków ochronnych. Nie o wszystkich materiałach dociepleniowych można powiedzieć to samo, a przecież budując własny dom, chcemy zbudować bezpieczne miejsce dla najbliższych nam osób oraz samego siebie.

Styropian grafitowy (szary) - może występować również w innych kolorach - od srebrnego do prawie czarnego. Płyty styropianowe grafitowe są nawet o 25-30 % cieplejsze od białego styropianu. Standardowo mają grubośc 10 mm. Umożliwia on docieplanie ścian nawet tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie grubej warstwy białego styropianu, np. w starych domach czy kamienicach.

Różnice w kosztach pomiędzy białym klasycznym styropianem, a grafitowym potocznie zwanym szarym??

- przy białym poniesiemy dodatkowy koszt, bo potrzebne będą dłuższe kołki (docieplenie będzie grubsze)

- kolejny dodatkowy koszt to szersze parapety i droższe akcesoria do osadzenia stolarki okiennej i drzwiowej (również z powodu grubszego docieplenia)

- szary wymaga kleju wysokiej jakości, który jest droższy

Styropian niebieski - to specjalne płyty o obniżonej chłonności wody (mogą występować też w innych kolorach np. zielonym). Stosowany jest najczęściej do docieplania fundamentów. Płyty mogą być produkowane w wersji z bokami płaskimi lub frezowanymi, umożliwiającymi układanie ich na zakładkę. Standardowo produkowane są płyty w wymiarach: 1000x500mm grub. 10mm a następnie zwiększana o 10mm. Obciążenie użytkowe równocześnie rozłożone wynosi dla płyt 45kPA co odpowiada ciężarowi 4,5 tony/m2.

Styropian "dalmatyńczyk" - to płyty styropianowe w kropki ze styropianu grafitowego, którego dodatek sprawia, że ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Może być wykorzystywany do wykonania izolacji cieplnej ścian i fasad. W zależności od producenta płyty mogą mieć boki płaskie lub frezowane, co ułatwia układanie ich "na zakładkę".

W naszym magazynie posiadamy wszelkiego rodzaju styropiany: 

12/14/15/20cm - ocieplenie ścian zewnętrznych elewacji

10/14/15 cm - styropian podłogowy

15/20/25cm - ocieplenie dachu nachylonego 25/30 - ocieplenie dachu płaskiego (najgrubszy styropian w zestawieniu)

20/25 cm - ocieplenie stropodachów

5cm - ocieplenie stropu

8/10/12cm - ocieplenie fundamentów i piwnic.