Ławy fundamentowe są jednym z dwóch rodzajów fundamentu stosowanego w domach mieszkalnych powyżej 70 m2. Ławy fundamentowe to najbardziej popularna metoda posadowienia domów jednorodzinnych. Są poszerzeniem spodu ścian fundamentowych. Najczęściej wykonuje się je z betonu, rzadziej spotyka się ławy żelbetowe. Najczęściej mają przekrój prostokątny.

Ławy pod domy jednorodzinne najczęściej wylewa się z betonu. Jednak w sytuacjach, w których fundament ma znieść większe obciążenia, lepiej jest stosować zaprawę żelbetową. Wówczas ława musi też być szersza i wzmocniona dodatkowym zbrojeniem poprzecznym. Niezależnie od wykorzystanej mieszanki oraz wymiarów ław, na ich wykonanie są dwa sposoby. Można zrobić to w deskowaniu bądź bezpośrednio w gruncie pamiętając, że o rodzaju materiału, szerokości i wysokości ław oraz konieczności ich zbrojenia. Najważniejszą zasadą wylewania fundamentów jest dostosowywanie się do istniejących założeń projektowych. Samo wylewanie ław fundamentowych (tak do gruntu, jak i do deskowania) jest do siebie podobne. Różne powstają tylko określone szczegóły. W jednym i drugim przypadku prace rozpoczynają się od przygotowania wykopu. Dla wylewek w gruncie wymiary wykopu muszą odpowiadać planowanym wymiarom ław. Natomiast dla tych drugich – wykop w dolnej części musi być nieco szerszy z każdej strony, aby można było ustawić deskowanie.

Ławy fundamentowe od 25cm-60cm grubosci ścianki zbrojone poczwórnie to jest góra i dół drutem zebrowanym plus druty rozdzielcze fi/10; fi/12; fi/14; fi/16; itd.

Rozprowadzamy przewody instalacyjne; elektryczne; gazowe; wodne; ewentualnie co i cw; itd.

Fundamenty te posiadają izolacje przeciw wilgociową jak i izolacje termiczną z odpowiednich materiałów-folia kubełkowa,  styropian w zależności od wielkości jak i uzgodnień, grubość; 5-20cm. Czas wykonania 4-6 dni