Szafki RTV są elementem wyposażenia, który tak naprawdę trudno dobrać do wystroju salonu. Podczas wyboru tego mebla wielkość telewizora nie jest wcale jedynym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę. Bardzo ważna jest przestrzeń, jaką jesteśmy w stanie wygospodarować na wstawienie stolika lub szafki RTV oraz ilość dodatkowych sprzętów jakich używamy na co dzień.

 

W szafce RTV powinno się w znaleźć wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie wszystkich kabli, odtwarzacza DVD czy kolekcji płyt. Kolejną rzeczą jest dopasowanie mebla do wystroju, jaki mamy w naszych wnetrzach. Powinien on współgrać estetycznie z resztą wyposażenia i dekoracją pomieszczenia. Na rynku dostępne są szafki RTV w wielu różnych formach od tradycyjnych, stojących komódek przez nowoczesne typu lowboard aż po wiszące i zabudowane w ścianie. Którą więc z nich wybrać aby odpowiednio urządzić nasz salon?

Jeszcze jakiś czas temu, szafki RTV miały postać jedynie niewielkich, pojedynczych komódek i było to zupełnie wystarczające biorąc pod uwagę osiągnięcia ówczesnej techniki. W tej chwili miejsce, gdzie stoi telewizor zamieniło się w nowoczesne centrum multimedialne, które potrzebuje bardzo dużo przestrzeni na umieszczenie w nim nie tylko telewizora, lecz również głośników, odtwarzaczy płyt czy konsoli do gier. Nowoczesne szafki RTV to nie jest już stoliczek, tylko cały zestaw mebli RTV, składający się z występujących w najprzeróżniejszych konfiguracjach półek, regałów i szafek. Właśnie taka meblościanka bardzo często zajmuje główne miejsce w naszym salonie.

Szafki RTV zawieszone na ścianie są dosyć często spotykane. Są one szczególnie praktyczne w małych salonach, gdzie nie ma miejsca na wstawienie całego zestawu mebli RTV. Dobrze dobrane mogą być jednak bardzo funkcjonalne. Nowoczesne meble modułowe pozwalają dobrać poszczególne części z pośród szerokiej gamy rozmiarów oraz kolorów, dzięki czemu powstać może kompozycja zaprojektowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Wybór na rynku jest ogromny. Wielkość tego typu szafki RTV zależy głównie od naszych preferencji i upodobań. Decydując się na wiszącą szafkę należy jednak pamiętać, że nie może być ona zawieszona zbyt wysoko.

Kolejnym pomysłem na aranżację szafki RTV w salonie jest zabudowa telewizora w specjalnej ściance. To dobre rozwiązanie, bowiem wszystkie kable będziemy mogli ukryć w jej wnętrzu. Jest to idealne rozwiązanie do bardzo nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Dodoatkowym plusem takiej aranzacji jest pozyskanie większej przestrzeni.

W tradycyjnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się klasyczne szafki RTV. Przykładowo, komoda z dwoma szufladami oraz dużą ilością przegródek pozwalających w uporządkowany sposób schować w nich nie tylko kolekcję płyt, ale i książki czy bibeloty. Ten bardzo elegancki mebel jest nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale i stanowi ozdobę wnętrza komponując się idealnie z resztą wyposażenia.

Wybór konkretnej szafki RTV uzależniony jest przede wszystkim od materiału, z jakiego została przygotowana. W wielu przypadkach producenci decydują się na połączenie kilku tworzyw. Modele najtańsze w większości są tworzone z tworzyw sztucznych. Niestety, często wyróżniają się one dość nikłą wytrzymałością. Oczywiście znaleźć możemy również modele z tworzyw dodatkowo wzmacnianych, które na dodatek posiadają liczne przeszklenia, prezentujące w sposób bardzo atrakcyjny. Piękne i niezwykle polularne są również meble drewniane. Wyróżniają się one naturalnym charakterem, który często urozmaicany jest elementami metalowymi. Osobne kategorie tworzą szafki wykonane w większości ze szkła oraz metalu. W ich przypadku ogromne znaczenie ma wzmocnienie ich pod względem wytrzymałości mechanicznej oraz odporności na czynniki szkodliwe.