Tapety na ścianę powoli znowu wracają do mody. Nic w tym zresztą dziwnego, bo przecież tapety mają mnóstwo zalet. Tapety można kłaść w wilgotnych pomieszczeniach, w miejscach narażonych na zabrudzenie, a nawet na suficie. Do wyboru mamy m.in. tapety zmywalne, z włókna szklanego, winylowe oraz papierowe. Jaką więc tapetę wybrać?

 

Tapety na ścianę są nie tylko efektowne. Dodają wnętrzom przytulności, ocieplają i wygłuszają ściany, pomagają ukryć nierówności tynku. Najlepsze tapety pozwalają osiągnąć efekty, których nie uzyska się przy pomocy innych materiałów, wystarczy tylko uruchomić swoją wyobraźnię. Na rynku mamy ogromny wybór tapet, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Na opakowaniu tapety na ścianę, oprócz informacji o szerokości i długości, znajdziemy dane o tym, jaką powierzchnię możemy nią pokryć. Natomiast specjalne symbole określają właściwości tapet, np. odporność na wilgoć, światło oraz ścieranie.

Trudniejsze może być dobranie tapety pod względem możliwości użytkowych do warunków panujących w pomieszczeniu. Najpopularniejsze rodzaje tapet – papierowe, winylowe, akrylowe, korkowe, tekstylne, z włókna szklanego i fizelinowe – różnią się od siebie trwałością. Tak więc decyzję co do tego, którą wybrać należy uzależnić przede wszystkim od tego do jakiego pomieszczenia ma być przeznaczona tapeta. Poza tym jej rodzaj trzeba dostosować do stopnia równości podłoża. Ważne jest także to, czy łatwo będzie ją utrzymać w czystości. 

Jeśli ściany nie są tak gładkie jak powinny, zamiast wyrównywać podłoże, lepiej zdecydować się na tapetę, która zniweluje nierówności. Niektóre tapety papierowe, winylowe oraz tekstylne są podklejane warstwą fizeliny doskonale kryjącej nierówności. Poza tym układa się je bardzo szybko, bo klej jest nanoszony tylko na ścianę. Równie dobrze maskują nierówności tapety z warstwą spienionego winylu, albo strukturalne, na przykład typu rauhfaser. Wyrównywanie nierówności ścian jest głównym atutem tapet przeznaczonych do malowania.

Kolorowe tapety dynamizują wnętrze, silnie oddziaływując na nasze zmysły. Są propozycją dla osób odważnych, mają bowiem nie tylko ostre kolory, ale także nietypowe zestawienia, przykładowo bordo z różem, pomarańczowy z czerwonym. Aby wnętrze wykończone taką tapetą nie męczyło wzroku, pozostałe elementy wyposażenia powinny być w stonowanych barwach zharmonizowanych z tapetą. Tapety ścienne mogą być gładkie i z fakturą, w delikatne i dyskretne wzory, albo wyraziste, dominujące, rustykalne, pałacowe, nowoczesne oraz historyczne.

Tapety o charakterze tłowym są z reguły jednobarwne. Mogą też mieć delikatne, rozmyte, mało widoczne wzory. Takie tapety na ścianę są neutralne, niczego nie narzucają, nie mają określonego stylu. Ich kolorystyka to delikatne beże, rozbielone róże, pastelowe zielenie, żółcie, szarości. Nie męczą wzroku.

Styl naturalny jest istotny we wzornictwie tapet. Tworzą go tapety bezpretensjonalne, proste, w przygaszonych odcieniach zielono-szarych, beżowych i oliwkowych. Oddziaływują na człowieka uspokajająco. Piękne są tapety ścienne z wzorem układanym ręcznie, na przykład z nitek surowego jedwabiu. Niestety są to tapety drogie. Niekiedy robią wrażenie niewykończonych, z nitkami, supełkami, węzełkami na powierzchni

Jeśli chcemy wykleić ścianę, która łatwo się brudzi, wybierzmy tapetę zmywalną. Papier będzie, wtedy pokryty cienką warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego. Tapety zmywalne do kuchni są dobrą alternatywą dla płytek. Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są tapety odporne na wodę – tapety winylowe, z włókna szklanego albo z korka. Można je wielokrotnie zmywać.

Co ciekawe, tapetę można położyć nawet w miejscach kiedyś zarezerwowanych dla płytek ceramicznych np. w kuchni przy zlewozmywaku albo w łazience. Tapeta winylowa jest wprawdzie mniej trwała niż glazura, ale znacznie tańsza i o wiele łatwiejsza do położenia. Tapety winylowe można szorować, są odporne na wodę, ścieranie i chemiczne środki do czyszczenia, więc należą do najtrwalszych tapet.