Deska do prasowania. Wybór niby wydaje się prosty. Jednak są pewne istotne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie. Dobra deska do prasowania z pewnością ułatwi nam ta niemalże codzienną czynność. Jaka, więc deska będzie najlepsza?

 

Prasowanie to czynność, która niestety nie sprzyja kondycji naszego kręgosłupa. A wpływa na to wiele czynników. Jedną z ważniejszych jest dostosowana do wzrostu wysokość, na której układamy rzeczy przeznaczone do prasowania. Właśnie,  dlatego tak ważne są jak mówi stare powiedzenie „poczciwe” deski do prasowania. W odróżnieniu od tych sprzed lat nowoczesne deski do prasowania mają wiele różnych funkcji.

Deski do prasowania tradycyjne nie mają systemu pary, możliwości bezpośredniego podłączenia żelazka, ani też podgrzewanego blatu, ale mają za to niską cenę i są bardzo proste w obsłudze. Natomiast deski do prasownia elektryczne (inaczej zwane prasowalnicami) – wyposażone są w antenki oraz zintegrowany z deską przedłużacz, dzięki czemu żelazko zostaje podłączone bezpośrednio do deski. Oferowane są też deski do prasowania z generatorem pary - zintegrowane z żelazkiem, systemem nadmuchu i zasysania, uławiającymi tak zwane „zatrzymywanie” materiałów, na przykład gdy są one śliskie.

Pierwsza ważna rzecz przy wyborze deski do prasowania. Deska musi mieć dobry stelaż. Stabilny i wygodny umożliwia bezpieczne prasowanie, powinien mieć regulację wysokości - od 30 cm do 1 m, by można było dopasować deskę do wzrostu prasującej osoby. Ważny jest również blat deski do prasowania. Najlepszy jest ten, który ma zwężoną końcówkę, żeby można było wygodnie wyprasować koszulę. Istotna jest też konstrukcja blatu do prasowania. Dzięki tzw. siatkowej nie zatrzymuje wilgoci. Przyda się także pokrowiec na naszą deskę. Musi on być odporny na wysoką temperaturę oraz powinien zatrzymywać wilgoć.

Deski tradycyjne nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji. Natomiast deski elektryczne tak. Do najważniejszych należą: wyrzut pary, nadmuch, podgrzewanie, odsysanie pary oraz zasysanie. W zestawie z deską do prasowania możemy liczyć na wiele elementów: wieszaki, podstawkę pod żelazko, uchwyty na żelazko, półki na rzeczy prasowane oraz antenkę, która jest bardzo przydatna, gdy mamy długi przewód można go bowiem na niej powiesić.

Podsumowując. Jaka deska będzie najlepsza? Przede wszystkim stabilna. Nie powinna się chwiać ani przechylać, dzięki temu rzeczy wyprasujemy dokładnie i szybko. Właśnie dlatego niektóre z modeli desek wyposażone są w specjalne blokady przy nóżkach, bądź nóżki są po prostu antypoślizgowe.

Wielkość deski do prasowania też ma znaczenie. Powinna być na tyle duża, by zmieścić na niej największą rzecz do prasowania, przykładowo prześcieradło, ale na tyle mała, by nie zajmowała zbyt wiele miejsca po złożeniu. Standardowa wielkość deski do prasowania to 114 × 34 cm. Istnieją jednak deski dłuższe i szersze, krótsze i węższe. Warto wiedzieć, że są deski do prasowania, które można rozstawiać w dowolnym miejscu, czyli wolnostojące i takie do wbudowania w szafę.

Najlepsza deska do prasowania bardzo pomaga przyspieszyć sprzątanie domu. Poza tym nie naraża nas na kłopoty z kręgosłupem. Jeśli mamy dobrą deskę do prasowania, nie będziemy podwójnie tracić czasu na wykonywanie domowych obowiązków. Nie musimy martwić się rozkładaniem kabli, rozkładaniem deski przy gniazdku, podwójnym prasowaniem ubrań tak, żeby się nie pogniotły.