Lustro. Kiedyś niezbędne w łazience, dzisiaj spotykane praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego domu. Lustro bowiem jest jednym z tych elementów wyposażenia wnętrz, które oprócz standardowej funkcji, pełni również inna ważną rolę, a mianowicie tworzy wystrój. Niektóre doświetlają wnętrza, inne je optycznie powiększają. Na co zwrócić uwagę przy zakupie lustra?

Wybór lustra. Generalnie to żaden problem. Jak się jednak okazuje, nie jest to wcale takie łatwe. Lustro musi pasować kształtem, wielkością, stylistyką wykonania oraz kolorem szkła do pomieszczenia, w którym będzie się ono znajdowało. Do tego wszystkiego, aby w pełni i wygodnie można było z niego korzystać, ważne jest jego umiejscowienie oraz pozycja, w której będzie ustawione.

Lustra mogą mieć różny kolor, który wpływa na lustrzane odbicie. W jednych będziemy wyglądać naturalnie, w innych bardzo jasno, a w innych odwrotnie ciemno. Wszystko to za sprawą szkła barwionego. Lustra mogą być, również bezbarwne - srebrne, lub brązowe, grafitowe, złote, niebieskie, zielone i białe. Lustra bezbarwne mają z reguły wyższy współczynnik odbicia od tych zrobionych ze szkła barwionego. Oddają też w pełni prawdziwy wizerunek. Z kolei lustra barwione lepiej sprawdzają się, jako dekoracja naszych wnętrz.

Oprócz koloru szkła w lustrze, również ważny jest jego kształt, wielkość oraz elementy ozdobne lustra. Warto je dopasować do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie się znajdowało. Istotne jest również to, co ma być widoczne w lustrze i jak dużo ma uchwycić. Dużą rolę więc odgrywa jego położenie, poziome lub pionowe. 

Nie mniej ważna jest rama lustra. Rama lustra spełnia głównie rolę dekoracyjną, dlatego w tym przypadku liczy się przede wszystkim to czy lustro będzie pasowało do stylistyki wnętrza, w którym ma zagościć. W nowoczesnych i jasnych, lepiej prezentują się minimalistyczne ramy w jednolitym kolorze. Coraz chętniej wykorzystywane są, również duże lustra bez ram. Dzięki temu przestrzeń wydaje się większa i bardziej uporządkowana. Do prostych, białych mebli idealnie pasuje, również lustro w bogato rzeźbionej, złotej ramie.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem decydującym o wyborze lustra jest perspektywa, która odbija się w lustrze. Jeśli lustro ma być elementem doświetlającym wnętrze, ustawmy je wobec okna lub innego źródła światła. W ten sposób, szkło odbije promienie słoneczne lub świetlne, a poza tym dodatkowo rozjaśni wnętrze.

W łazience największe znaczenie ma przede wszystkim wielkość, zarówno pomieszczenia, jak i lustra. Duże lustra łazienkowe świetnie sprawdzają się w łazienkach, które nie maja okien pod warunkiem jednak, że nie są to pomieszczenia małe. W niewielkich wnętrzach duża lustrzana tafla, która odbija światło kinkietów i górnego oświetlenia, może zdominować wystrój łazienki. Lustra do łazienki mogą być tradycyjne, prostokątne lustra, ale także kwadratowe, owalne, a nawet asymetryczne czy w kształcie łezki lub fali. 

Coraz częściej wypełnia się lustrem weneckim jedną ze ścian. Lustra te, przepuszczają światło w jedną stronę w większym stopniu niż w stronę przeciwną, przez co sprawiają wrażenie zwykłej szyby z jednej i zwierciadła z drugiej strony.

Rynek oferuje ogromny wybór luster. Zarówno pod względem kształtu, jak i wielkości. Jednak wybór tego właściwego lustra nie należy do najłatwiejszych. Warto przed zakupem zwierciadeł dobrze przemyśleć, jaką funkcję będzie pełnić nasze nowe lustro oraz w jakim pomieszczeniu będzie się znajdować.