Meble. Bardzo się do nich przywiązujemy. I choć czas ich świetności już dawno minął, nie chcemy się ich pozbywać. Ale jest też druga strona. Nasza komoda nie zachwyca nas tak, jak dawniej, chcielibyśmy coś zmienić, ale nas na to nie stać. Jest dobre rozwiązanie, a mianowicie odnowienie starych mebli.

Odnawianie starych mebli jest rozwiązaniem ekonomicznym, modnym, a dla wielu z nas, również bardzo przyjemnym. Najlepsze metamorfozy uzyskuje się pracując z drewnem. Najcenniejsze będą dla nas zatem szafy, kredensy, komody, stoły oraz krzesła.

Odnawianie drewna na początku może wydawać się trudne i bardzo czasochłonne, lecz po zaznajomieniu się z podstawami pielęgnacji tego surowca, nikt z nas nie powinien mieć z tym kłopotów, a zainwestowany czas z pewnością nie okaże się stracony. Jednym z najciekawszych sposobów jest nadanie im eleganckiego stylu vintage. Takiemu postarzaniu poddać można zarówno bogato zdobione komody i szafy, jak i meble epoki gierkowskiej, a więc takie, które straszą dziś nudnym odcieniem brązu i nazbyt połyskliwym lakierem.

Odnawianie należy rozpocząć od ich dokładnego oczyszczenia z poprzedniego pokrycia za pomocą wełny stalowej i papieru ściernego, następnie odtłuszczenia i nakładania kolejnych warstw bejcy, impregnatu lub specjalnej farby kredowej. Następnie delikatnie ścieramy kolejne warstwy, uzyskując efekt naturalnego postarzenia. Tak odnowiony, stary mebel drewniany może dodać charakteru nawet bardzo nowoczesnemu i minimalistycznemu wystrojowi.

Malowanie starych mebli. To efektywny, tani i przede wszystkim szybki sposób na odnowę starych mebli. Z reguły właśnie najprostsze pomysły są najlepsze, a wiele elementów wyposażenia pomieszczeń traci swoją atrakcyjność nie przez niemodny kształt czy ogólny stan, lecz przez niepasujący do wystroju kolor. Stara brązowa szafa będzie wyglądać jak nowa, gdy pokryjemy ją białą farbą. Nawet tradycyjna meblościanka sprzed wielu lat może przestać straszyć, gdy pozbawimy ją „pleców” oraz części skrzydeł drzwiowych oraz pomalujemy na pasujący do nowoczesnego wnętrza odcień.

Bardzo podobny lifting możemy nadać starej ramie lustra lub kredensowi. Kiedy odnawiamy meble w taki właśnie sposób, możemy używać nawet jednego rodzaju farby po uprzednim zagruntowaniu powierzchni odpowiednim preparatem przeznaczonym do metalu, drewna, płyty laminowanej czy pilśniowej.