Istnieje wiele stylów, w których można wykończyć domy jednorodzinne. Każdy z osobna łączy w sobie pewne charakterystyczne dla danego stylu cechy. Jakie są najpopularniejsze style domów? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Styl klasyczny. To styl często wybierany przez inwestorów. Cechuje go elegancja i zarazem prostota. Dominujące kolory to biel i beż. W domach w których dominuje styl klasyczny, znaleźć można również arkady, kolumny, słupy które podtrzymują balkony a nawet wystające lukarny. Dachy w stylu klasycznym charakteryzują się zazwyczaj wieloma spadami, a okna często są półokrągłe lub w niektórych miejscach nawet w pełnym kształcie koła. Elewacją zewnetrzną często jest gładki tynk, a balustrady z reguły są żeliwne.

Styl nowoczesny. Bywa mieszanką pewnych przeciwstawnych sobie materiałów. Domy w stylu nowoczesnym mają zazwyczaj geometryczny kształt oraz płaski dach. Okna są duże, przeszklone, a tarasy bardzo rozległe. Nowoczesność to nie tylko bryła, ale również wnętrze i budowa. Elelmentem tego stylu są przykładowo - coraz bardziej popularne u nas - kolektory słoneczne.

Styl minimalistyczny. W minimaliźmie chodzi o to, by ukryć jak najwięcej szpecących obraz detali. Domki w tym stylu są proste i bryłowate. Beton, szkło oraz metal to materiały charakterystyczne dla stylu minimalistycznego, podobnie jak proste i nieskomplikowane, surowe rozwiązania na elewacje i elementy wykończeniowe domu. Elewacja to skromny tynk, najczęściej w chłodnych kolorach.

Styl wiejski. Z czym kojarzy nam się ten styl? Głównie z naturalnym drewnem, które występuje tutaj w dużych ilościach. Wiejskie domy idealnie wpasowują się w swoje naturalne otoczenie. Dach takiego domku jest przeważnie dwuspadowy. Dominujące kolory w tym stylu to barwy naturalne i stonowane.

Styl skandynawski. Styl ten łaczy w sobie kilka nurtów architektury. Dom w tym stylu jest ekologiczny, prosty, o nieskomplikowanej budowie, łączy też w sobie elementy stylu minimalistycznego oraz nowoczesnego. Domy w stylu skandynawskim okalane są często deskami, które są układane pionowo, wtedy bowiem niewysokie domki skandynawskie stajaąsię optycznie wyższe. Brak tutaj balkonów i ciężkich balustrad, a tarasy są proste i rozległe.

Styl eklektyczny. Eklektyzm zakłada łączenie kilku stylów. Styl eklektyczny polega na połączeniu różnych stylów lub ich elementów ze sobą. Zastosowanie stylu eklektycznego podczas urządzania mieszkania lub domu wymaga wyczucia i smaku, by aranżacja wnętrza nie stała się chaotyczna i nieprzemyślana. Jest to obecnie jeden z najczęściej wybieranych stylów.

Styl śródziemnomorski to kolory morza i ziemi, duże przeszklenia oraz naturalne ozdoby. Styl śródziemnomorski to połączenie naturalności, stylu romantycznego i rustykalnego. Dom w takim stylu przywołuje wspomnienia z wakacji, kojarzy się ze słonecznym urlopem nad morzem. Pokoje, kuchnia i łazienka urządzone w stylu śródziemnomorskim mają pomóc wyciszyć się domownikom, przywołać przyjemne wspomnienia z lata.