Sprzątanie wcale nie musi być uciążliwe i sprawiać nam problemy. Unoszący się kurz, ciężki sprzęt, hałas – jest na to bardzo dobry sposób. Wszystko to można wyeliminować, instalując system centralnego odkurzania. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w niedużych mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych.

 

System centralnego odkurzania można zamontować generalnie w każdym momencie. Warto, jednak pomyśleć o nim, kiedy ściany są jeszcze niewykończone, a więc  podczas budowy domu lub remontu. Jego integralnym składnikiem jest bowiem system rur PCV ukryty w murach budynku. Najważniejszą częścią systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna. Do jednostki dołączone są sztywne rury poprowadzone do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. Podczas odkurzania korzysta się z elastycznego węża, którego koniec wkłada się do najbliższego gniazda.

Dużą zaletą centralnego odkurzania jest zapobieganie unoszeniu się pyłów. Dzięki temu jest ono przyjazne dla alergików, a wnętrze dłużej pozostaje wolne od kurzu. Dodatkowo osoby, które nie powinny się schylać ani dźwigać ciężarów, również zyskają dzięki takiemu rozwiązaniu. Zamiast ciężkiego sprzętu, który trzeba przenosić z miejsca na miejsce, otrzymują lekki wąż. Można go podpinać do gniazd ssących znajdujących się w różnych pomieszczeniach. Długość węża oraz ilość gniazd dostosowywana jest do naszych indywidualnych potrzeb. Uzależnione są one najczęściej od wielkości budynku, ilości kondygnacji i rozkładu pomieszczeń.

Kolejną zaletą systemu centralnego odkurzania jest spore ograniczenie hałasu. Samo sprzątanie jest dodatkowo o wiele bezpieczniejsze. Znajdujące się tuż za otworem gniazda ssącego kolanko skutecznie blokuje możliwość dostania się do przewodów odprowadzających nieczystości przypadkowych, większych przedmiotów np. długopisów. Tworzywo, z którego wykonane są rury i kształtki systemu, posiada antystatyczne właściwości, które zapobiegają przyleganiu drobinek kurzu do elementów instalacyjnych. Korzystnie wpływa to na jakość powietrza w domu i podnosi walory użytkowe systemu zwłaszcza, jeżeli w domu mieszkają alergicy.

Do wykonania instalacji centralnego odkurzania powinno się używać wyłącznie elementów przeznaczonych do danego systemu. Należy je ze sobą dobrze skleić, bo szczelność jest podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania instalacji. Nieszczelności mogące się pojawić w połączeniach zrobionych niezgodnie z przyjętymi dla systemu zasadami powodują zmniejszenie siły ssania i są przyczyną głośnej pracy instalacji.

Koszty instalacji centralnego odkurzana. Instalacja centralnego odkurzania często jest uważana za kosztowny zbytek i wielu inwestorów niechętnie myśli o takim wydatku podczas budowy domu. Jednak potem tego żałują.  Jest na to sposób – inwestycję można podzielić na dwa etapy realizowane osobno w dogodnym momencie.