Praca w domu? Dla niektórych to utrapienie, dla innych wręcz marzenie ! Jednak bałagan, jaki powstaje, kiedy nasze notatki, długopisy czy kolorowe karteczki samoprzylepne są porozrzucane po całym domu w związku z naszą pracą, nikomu nie służy. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie w naszym domu odrębnej przestrzeni i zorganizowanie tam gabinetu do pracy. Jak więc urządzić wygodne home office ?

 

Wymarzonym rozwiązaniem jest zorganizowanie wygodnego home office w oddzielnym pomieszczeniu. Najlepiej wybrać takie, do którego światło słoneczne dociera przez cały dzień - aby długo było widno oraz w miarę z dala od kuchni czy salonu. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zgiełku i hałasu. Podstawą będzie odpowiednio dobrane umeblowanie. A więc takie, które spełni wszystkie nasze potrzeby i umożliwi realizację powierzonych zadań. Mamy tutaj również swobodę jeśli chodzi o wystrój tego wydzielonego na biuro pomieszczenia. Ma być ono tak urządzone, aby dobrze i komfortowa nam się w nim pracowało. A już całkiem idealnie będzie, jeżeli zza ookna w naszym biurze będzie się roztaczał widok pięknej zieleni i krajobrazu.

Bardzo ważny jest wybór krzesła oraz biurka do naszego gabinetu. Oczywiście wybór na rynku jest ogromny. Ale pamiętać należy, że meble mają być przede wszystkim funkcjonalne. Biurko, w miarę możliwości powinno być duże i przestronne. Jeśli miejsce na gabinet wydzielone jest w rogu pomieszczenia, idealnym rozwiązaniem będzie biurko narożne, które pozwoli nam zoptymalizować przestrzeń użytkową gabinetu. Jeżeli natomiast obszerny blat nie wchodzi w grę,  istnieje szereg rozwiązań, dzięki którym uzyskamy dodatkowe miejsce na materiały bezpośrednio w obrębie stanowiska pracy. Na rynku znajdziemy biurka z szynami na akcesoria czy dodatkową zabudową w postaci szuflad. Dla osób, które w swojej pracy muszą np. pochylać się dobrym rozwiązaniem będą biurka z regulacją wysokości blatu, które umożliwią pracę również na stojąco.

Krzesła do biurka. Bardzo ważny element wyposażenia naszego gabinetu do pracy.  Jeżeli wiele godzin dziennie spędzamy pracując w pozycji siedzącej, to idealnym i wręcz koniecznym będzie zakup fotela z wbudowanym zagłówkiem do podparcia ramion oraz szyi. Ważne będą również rozwiązania dla odciążenia odcinka lędźwiowego, jak specjalne poduszki czy wbudowany mechanizm synchroniczny, dzięki któremu siedzisko z oparciem poruszać będzie się zgodnie z ruchami ciała. Jeżeli natomiast dużo pracujemy w pozycji stojącej, rozbudowany fotel bez większych problemów może zastąpić prostsze krzesło z regulacją wysokości siedziska oraz oparcia.

Co jeszcze jest istotne urządzajac gabinet do pracy w czterech kątach? Maty podłogowe. Maty można podzielić na ochronne, które mają chronić przed zniszczeniem podłoża, na którym ustawione jest krzesło, oraz na „antyzmęczeniowe”. Te drugie mają na celu chronić nasz zdrowie. Maty ochronne są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, które zabezpieczą podłogę przed nadmiernym zużyciem się jak i również przed śladami kół i butów. Maty tego typu wyposażone są w specjalne kolce, dzięki którym nie przesuwają się po podłodze. Są estetyczne i co ważne, łatwo utrzymać je w czystości.

Praca w domu staje się coraz bardziej popularna. Badania wskazują, że coraz większa liczba Polaków pracuje w domach. Nic dziwnego, bowiem taki model współpracy niesie ze sobą wiele zalet, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Aby jednak efektywnie pracować w domowym zaciszu, trzeba  w sposób przemyślany urządzić miejsce pracy, tak, aby sprzyjało ono naszej kreatywności.